Nízkonákladové letecké společnosti v Evropě

Nízkonákladové letecké společnosti v Evropě
Evropa má řadu nízkonákladových leteckých společností, největší a nejvýznamnějším jako jsou easyJet, Ryanair, Germanwings a Air Berlin. Tyto letecké společnosti zvýšili zájem o leteckou dopravu v rámci Evropy po velkém snížení cen letenek. Toto vše bylo umožněné na základě smlouvy European Open Skies.
Smlouva European Open Skies z roku 1992 otevřela možnost pro všechny letecké dopravce v přístupu do vzdušného prostoru nad evropou, který do té doby byl doménou drahých národních dopravců, jako jsou British Airways nebo Lufthansa nebo CSA. Tato smlouva umožnila leteckým společnostem létat kamkoliv v Evropské unii bez souhlasu jednotlivých vlád.

Ryanair – bez stravování a bez přidělených sedadel.
Ryanair byl první leteckou společností v Evropě, která se pokusila o tento model, a teď má mnoho následovníků nabízejících nízké ceny po celém kontinentu. Jedná se o období konjunktury pro levné letecké dopravce v Evropské unii, s tarify na některých trasách nízké až na úrovni 10€ (7GBP, 12USD) pro jednosměrnou letenku včetně daně (ačkoliv průměrné tarify pro mezinárodní lety jsou kolem 80€ pro jednosměrnou letenku).
Ale toto již nepřehlíží ani další evropské letecké společnosti. Například, v závislosti na místo určení, data a času,jsou schopny snížit ceny. Obvykle dražší švýcarská letecká společnost může být levnější než tzv. nízkonákladová letecká společnost, že všechny náklady a časy jsou zahrnuty od zdroje k cíli.

Letenky a tvorba cen

Většina nízkonákladových aerolinií v Evropě prodávají letenky výhradně přes své webové stránky nebo po telefonu a letenky obvykle nejsou k dispozici přes cestovní kanceláře. Takto zakoupené letenky jsou vystaveny pouze v elektronické podobě, stačí dostavit k odbavovací přepážce, nebo dokonce jen k nástupnímu gatu s cestovní pas a číslem rezervace (a vytištěnou elektronickou letenkou). Většina nízkonákladových leteckých společností prodává letenky pouze jako jednotlivé lety.
Struktura cen je komplexní, s tarify proměnlivými silně podle potřeby, často se měnící z hodiny na hodinu, ale stejný princip používají i tradičními dopravci. Nejsou tam žádná přesná pravidla pro získání nejlevnější letenky. Ve skutečnosti, letenky se mohou lišit od pouhých 1€ nebo 2€ a na speciálních akcích až do výše třeba 700€ – jako například při zpátečním letu Londýn-Ženeva, v průběhu února polovina zimního období přes víkend (období zimních prázdin provětšinu škol).

Následující termíny však budou s největší pravděpodobností výrazně levnější:
– lety uprostřed týdne
– lety brzy ráno nebo pozdě v noci
– lety mimo sezónu (jaro a podzim)
– letenky zakoupené s velkým časovým předstihem. Ty se někdy objeví 3-5 týdnů před odletem, ale toto není v žádném případě zaručeno.
– lety mimo státní svátky.
Pro nákup zpáteční letenky je potřeba včasné rozhodnutí, ale mějte na paměti, že ve většině případů budou letecké společnosti účtovat další poplatky za změnu data nebo času.

Přestupní letenky.

U většiny tradičních aerolinií, je možné rezervovat let od z místa A do místa C s přestupem v místě B při rezervaci vytvořené na na jednosměrnou letenku. Pro mnoho nízkonákladových dopravců, to není možné, protože nabízejí pouze jednosměrné letenky z bodu A do bodu B. Chcete-li vytvořit spojení s nízkonákladovými dopravci, budete muset koupit dvě samostatné lístky, jeden z bodu A do bodu B a další z bodu B do bodu C a tyto letenky se počítají jako samostatné smlouvy.

Přestupy mezi lety low-cost aerolinií můžete ušetřit na nákladech, ale i toto má několik nevýhod:
Není záruka pro celý let až do cílové destinace. Pokud je zpožděn Váš první let, takže že odletí navazující spojení, nemáte nárok na náhradu, případně rezervaci na další možný let. Letecká společnost splnila první smlouvu tím, že vás dopravila na místo přestupu, i když zpoždění. V tomto případě je to Váš problém, že se vám nepodařilo dorazit na letiště včas, aby jste mohli nastoupit na druhý let. Někdy je možné, že tuto situaci řeší cestovní pojištění, ale bude platit pouze, že jste prokazatelně zařídili dostatečně dlouhou dobu na přestup.
Všechna zavazadla budete muset vyzvednout v přestupním místě, jako kdyby to byl váš konečný cíl. Po té je potřeba opět projít kontrolou, jako byste právě odlétali z tohoto letiště.
Nicméně, některé nízkonákladové společnosti chtějí zvýšit podíl na trhu s tranzitními cestujícími a mají politiky, které umožňují zakoupení přestupních letenek. Všimněte si, že „návazné lety“ zde odkazují pouze na přestup u stejné letecké společnosti.
Plánování přestupu low-cost letu může být komplikované a vyžaduje přístup k obrovskému množství dat.

Velmi málo nízkonákladových dopravců nabízí přestupní letenky s různými leteckými společnostmi.
Jedním takový low-cost dopravcem je Air Berlin, kterýa je součástí globální letecké aliance one world.
Ei-flag.png Ryanair nenabízí možnost nákupu přestupních letenek a doporučuje cestujícím v případě nutnosti zakoupení přestupní letenky využít jinou společnost.Více informací naleznete zde .
Uk-flag.pngEasyJet neposkytují časovou rezervu pro bezpečné zvládnutí přestupu na následující spoj a doporučují cestujícím k přestupu na následující let připočítat dvě hodiny, které by měli být dostatečné k přestupu na další let. Více informací najdete zde .
Gm-flag.pngAir Berlin nabízí návazné lety na svých internetových stránkách a codeshares s některými členy aliance oneworld. Nabízejí také dálkové lety mimo Evropu do Severní Ameriky, Afriky a Asie, více podrobností naleznete zde: airberlin service
Nl-flag.pngTransavia neposkytují návazné lety na svých internetových stránkách. Všeobecné přepravní podmínky Transavia říkají „Je-li cestujícímu znemožněno cestovat v době platnosti letenky, protože předchozí dopravce způsobí, že cestující zmeškají spojení, bude platnost letenky cestujícího prodloužena na náklady přepravce prvního letu, ve stejné třídě a rozsahu služeb pro zakoupenou letenku. Více informací najdete zde: transavia conditions of carriage
No-flag.pngNorwegian obecně operují zakoupit letenku point-to-point a pro přestup na další let doporučují 2 hodiny na přestup. Pokud jste prokazatelně počítali se dvěma hodinami na přestup, ale zmeškali jste let z důvodu zpoždění letu, Norwegian Vám udělají rezervaci Vaši letenky na pozdější let podle dostupnosti volných míst. Návazné lety mohou být rezervovány na jednu jednosměrnou letenku on-linel za poplatek 40 NOK, a v těchto případech jsou odpovědné Vaši dopravu do cílové destinace. Více informací najdete zde: Norwegian customer service
Hu-flag.pngWizzair neposkytují rezervaci navazujících letů a nepřijímají žádnou odpovědnost za zmeškané připojení. Cestujícím se doporučuje počítat s dostatkem času. Klikněte zde pro obecné informace a zde pro stažení pdf kopie přepravních podmínek.
Gm-flag.pngGerman Wings nabízí přestupní letenky včetně dopravy zavazadla do cílové stanice. Více informací najdete zde .
Uk-flag.pngFlybe nabízí přestupní letenky a snaží se v případě zrušení letu ubytovat cestující v hotelu a zajistít přeobjednání letu na nejbližší možné lety dle kapacity spojů. Kliknětězde pro podrobnosti o codeshare společnosti Flybe a zde pro podrobnosti o podmínkách přepravy.
Uk-flag.pngJet2 neposkytují prodej přestupních letenek a nenesou žádnou odpovědnost za zmeškané připojení. Klikněte zdepro často kladené dotazy a zde jsou uvedeny obchodní podmínky společnosti Jet2.
Uk-flag.pngMonarch Airlines neposkytují přestupní letenky a nenesou žádnou odpovědnost za zmeškání navazujícího spoje. Zdejsou uvede často uvedené dotazy a zde obchodní podmínky.
Ez-flag.pngSmart Wings neposkytují rezervace návazných letů, pokud není výslovně uvedeno jinak. Společnost Smart Wings doporučuje pro přestup počítat se dvěma hodinami, ale nezaručují připojení. Klikněte zdepro podmínkách přepravy a nebo zde“ pro časté otázky.
It-flag.pngMeridiana neposkytují prodej letenek pro navazující lety na svých webových stránkách, přepravní podmínky nepokrývají záruku na přestup na navazující spoj, více informací naleznete zde .

Zdroj:
www.wikitravel.org
www.airberlin.com
www.easyjet.com
www.flybe.com
www.germanwings.com
www.jet2.com
www.meridiana.it
www.monarch.co.uk
www.norwegian.com
www.ryanair.com
www.smartwings.com
www.transavia.com
www.wizzair.com

Comments are closed.