Letenky do Toronta

Toronto,
Název města Toronto pravděpodobně pochází ze slova indiánského kmene Mohawk tkaronto, což znamená tam kde stromy rostou ve vodě. Toto pojmenování bylo později slovně upravené francouzskými průzkumníky a kartografie.
Navzdory blízkosti Niagarských vodopádů, není městem plným atrakcí. Ale jeho letní festivaly, tržiště s kořením, procházky po pláži a hudba znějící z maličkých jídelen s vás podmaní.
Největší kanadská metropole je centrem obchodu země, čisté a vibrující město, kde jsou ceny nemovitostí vysoké, ale krevní tlak nízký. Toronto je středem anglo-kanadské kultury a médií, patří mezi etnicky nejrůznorodější města světa.
Doprava, nejrozšířenějším způsobem dopravy je automobilová doprava. Nosnou síť rychlostních silnic ve městě tvoří úseky dálnic kategorie 400:

Tepnou ve směru východ-západ je tzv. štyristojednotka, Ontario Highway 401 (Macdonald-Cartier Freeway), jejíž úsek v Torontu je druhou nejrušnější (podle některých zdrojů dokonce nejrušnější) dálnicí v Severní Americe a jednou z nejširších a nejrušnějších dálnic na světě.
Jižně od 401 kopíruje pobřeží jezera Ontario av centru Toronta jde po estakáda Gardiner Expressway.
Severně od 401 je placená dálnice ETR 407 (Express Toll Route) provozována soukromou společností.
Na západním okraji Toronta jde v severo-jižním směru druhá nejrušnější kanadská dálnice tzv. štyristodvadsaťsedmička, Ontario Highway 427, která zajišťuje hlavní spojení s mezinárodním letištěm.
Dále na východ je Ontario Highway 400 (kdysi Toronto-Barrie Highway).
Přibližně 15 kilometrů na východ od čtyřstovku je Ontario Highway 404, jejíž jižní část tzv. Don Valley Parkway zajišťuje spojení s centrem města.
Městskou dopravu v Torontu provozuje Toronto Transit Commission (TTC). Společnost je ve vlastnictví města, je řízena komisí devíti městských poslanců. Dopravní systém se skládá z metra (3 linky těžšího metru, 1 linka lehkého metra (Rapid Transit)), tramvajových (11 linek převážně v jižních částech města) a autobusových linek (více než 140 včetně expresních a celonočních). Podnik na přepravu využívá 700 vozů metra, 248 tramvají (z toho 52 kloubových, tzv. „Harmonikových“) a 1730 autobusů. TTC provozuje i síť autobusů pro občany se sníženou mobilitou WheelTrans. V typický pracovní den přepraví TTC celkem kolem 1,5 milionu cestujících, ročně kolem 460 milionů. [3] Dopravu mezi Torontem a okolními městy a oblastmi zabezpečuje Go Transit. Na rozdíl od TTC je tato agentura ve zprávě provinční vlády. Ročně na 390 km vlakových linek a 2 587 km autobusových linek přepraví 55 milionů pasažérů. Všechny vlakové vozy jsou dvoupatrové stejně jako i některé autobusy. Vlakové spoje využívají dieselovou trakci, v současnosti se uvažuje o elektrifikaci celé nebo části GO Transit vlakového provozu.

Mezi torontské letiště patří Lester B. Pearson International Airport nacházející se na hranicích města se sousední Mississauga, asi 25 km od centra. Letiště má mezinárodní IATA kód YYZ a je nejrušnější v Kanadě. Ročně přepraví okolo 30 miliónů pasažérů. [5] Billy Bishop Toronto City Airport se nachází na ostrově v Jezeře Ontario několik kilometrů od centra města. Proudová letadla zde kromě nouzových letů nejsou povoleny. Porter Airlines provozují lety v rámci Kanady a několika US destinací.

Comments are closed.