Letenky do Káhiry

Káhira,
je hlavní a největší město Egypta hlavní město gubernorátu Káhira . Egypťané volají Káhiru i Egyptcož ilustruje její významné postavení v zemi. Leží na ploše 214 km² na březích a ostrovech řeky Nil , na severním konci její pouštního údolí, v místě kde se začíná rozvětvovat do své delty .

Město má asi 6,7 milionu obyvatel a dalších asi 10 milionů obývá širší metropolitní oblast, takže Káhira je jedenáctá nejlidnatější metropolitní oblast světa a současně nejlidnatější město Afriky .

Je významným kulturním a duchovním centrem arabského a islámského světa, kterým se stala už ve středověku. Kosmopolitní charakter dodává městu i přítomnost početné koptské křesťanské menšiny, neboť Káhira je také centrem koptské ortodoxní církve v Egyptě.
Káhira, kterou Egypťané nazývají pyšně Matkou všech míst, je situována na severním pobřeží Afriky, jižně od delty řeky Nil, která se vlévá do Středozemního moře. Táhne se podél jejích břehů v délce 40km.

Pulzující hlavní město Egypta se svou ohromující rozmanitými spojuje Afriku, Orient a západní Evropu. V této největší metropoli afrického kontinentu a arabského světa žije 17 milionů lidí (údajně je jich prý podstatně více) a 4 miliony do města dojíždí denně, zejména kvůli práci.

Nejstarší část Káhiry se rozkládá dál od řeky, naopak při Nilu se tyčí moderní mrakodrapy. Ke Káhiře patří i nilské ostrovy Gezíra a Róda. Na protějším západním břehu s Káhirou stavebně splývá Gíza (18km od centra), na okraji níž stojí světoznámé pyramidy.

V dobách faraonů byl východní břeh Nilu určený pro živých a západní břeh pro mrtvé. Dnes je západní břeh Nilu moderní částí egyptského, hlavního města, ke kterému patří univerzita, předměstí Zamalek a obytná čtvrť Dokki.

Na okraji města krajina náhle mění ráz a začíná tzv. Egyptský venkov s datlovými palmami, kanály, hliněnými obydlími a bujnými, zelenými poli.

Comments are closed.