Letenky do Helsinek

Helsinky,
Finsky Helsinki je hlavní a největší město ve Finsku, s 596 233 obyvateli (2012), Nachází se v regionu Uusimaa. Město je dvojjazyčný, úředními jazyky jsou finština a švédština.

Helsinki se geograficky nachází v jižní části země, na pobřeží Finského zálivu, Baltského moře, v přední části estonského hlavního města Tallinnu, a pokrývá více ostrovech.

Metropolitní oblast Helsinki zahrnuje městskou oblast města, Espoo, Vantaa, Kauniainen a sousední země. Je to metropolitní oblast na sever na světě, s jedním milionem obyvatel je hlavní město, a na sever od členských států Evropské unie.

V Helsinki sídlí parlament, vládu, sedm univerzit a sídlo evangelické luteránské-biskupů, katolické a ruské pravoslavné.

V Helsinkách slangu se město nazývá etapy (pro švédské slovo Stad, „město“), nebo Hesa ​​(abbraviata forma „Helsinki“ s příponou slang „-sz“), což naznačuje, že ti, kdo používají termín Stadiony nativní city. Helsset je termín používaný Northern Sami do Helsinek.
Historie
Helsinki byla založena v roce 1550 na příkaz švédského krále Gustava Vasa s názvem Helsingfors Forsby na místě, při ústí řeky Vanda. Obec byla již podpořena přístavu, který je uveden poprvé pod názvem Helsinge („těsný“, „záliv“, „přístav“), v roce 1351 v listině krále Magnuse II Švédska, který garantoval práva k rybolovu Salmon River Vantaa do kláštera Estonsko Padise.

Soupeřit Tallinnu, král Gustav přikázal trhy Porvoo, Ekenäs, Rauma a Ulvila stěhují do Helsinek, ale s dobytím Estonska (1561) o Švédsku, přestal potřebu rozšířit město, a Helsinki zůstal chudý obec.

V roce 1640 Per Brahe mladší doporučuje Christina Švédska převést město na své současné místo (kolem náměstí Senátu).

V roce 1748 švédská vláda začala stavbu pevnosti Sveaborg (Suomenlinna ve finštině), jako ochrana proti ruské rozpínavosti. Na první obléhání Suomenlinna klesl.

Poté suverenita Finska prošel do Ruska, v roce 1809, car Alexandr I. se rozhodl přesunout kapitál z Turku do Helsinek, Finsko v roce 1812, jako jeho omezený vliv na švédském městě, a blízkost do Petrohradu by kontrolu Na místní správy jednodušší.

Pro další snížení švédského vlivu v regionu, v roce 1827 to byla přesunuta z Turku do Helsinek jedinou univerzitu v zemi. Tato skutečnost upevnila novou roli města způsobuje rychlý růst počtu obyvatel a rozvoj měst

Od roku 1918 je hlavním městem samostatné Finské republiky.

Comments are closed.