Letenky do Edinburghu

Edinburgh
je hlavní město Skotska. Edinburgh je druhé největší skotské město po Glasgow, který je situován 72 km (45 mil) západně, a jedno z 32 skotských radních oblastí.
Skotsko je severním sousedům Anglie, obě země jsou součástí Velké Británie. Ale pozor, nepleťte si Skotů s Angličany, nemají to rádi. I povahově jsou jiní – otevřenější a srdečnější sousedy. Do 18. století byly jejich vzájemné vztahy dost bouřlivé a špatné, historie zaznamenala mezi nimi mnohé krvavé bitvy. Od té doby se situace zlepšila, od r. 1999 má Skotsko dokonce vlastní parlament.
Dominantou Edinburghu je mohutný zámek trůnící na skále. V něm se narodil Jakub VI., Král Skotska a později celého Anglie. Na hradě se uchovávají královské korunovační klenoty. Na velkém nádvoří hradu – Esplanade, se během Mezinárodního festivalu v srpnu konají večerní prohlídky vojenských kapel. Představení s názvem Military Tattoo sledují diváci z vyprodaných tribun. Vystupují zde především dudácké kapely, ale i různé vojenské soubory z celého světa. Skotští dudáci jsou oblečeni v kroji, jehož součástí jsou i pestré kilty (sukně). Poprvé se tato prohlídka uskutečnila v r.1950, od té doby ji vidělo více než 12 milionů lidí. Další miliony po celé Zemi ji sledují prostřednictvím TV.
Pro děti, ale určitě nejen pro ně, je zajímavá prohlídka Muzea dětství, s velkou sbírkou starých hraček, jaké již dnešní děti neznají. Nepřehlédnutelný je určitě dům Johna Knoxe – skotského náboženského reformátora, ve kterém můžete zažít atmosféru starých časů. Mrazení honí prohlídka Mary King’s Road – středověké ulice, která byla úplně hermeticky uzavřena v r. 1646, když její obyvatele vyhubil mor.

Comments are closed.