Letenky do Taipei

Taipe,
hlavní město republiky Číny (ROC vládou oficiálně označován jako „dočasné sídlo vlády Čínské lidové republiky v době komunistické povstání „). Podle názorů na řízení Čína Tchaj-pej – hlavního města provincie Tchaj-wanu jako součást Číny.

Obyvatelstvo – 2625756 (2006).

V roce 2003, Taipei byl postaven jeden z nejvyšších mrakodrapů světa – Taipei 101 Tchaj-pej – nejdůležitější vzdělávacího centra na Tchaj-wanu. Mezi nejznámější vzdělávací instituce, National Taiwan University. Tchaj-pej – Tchaj-wanu i největší mediální centrum.
Až do XVIII století v oblasti moderního Taipei zástupci rezidenty státní ketagalan. Chinese (hlavně z provincie Fu-ťien) začali usazovat zde v roce 1709. Na konci XIX století čínské Taipei se stal hlavní osada v severní Tchaj-wanu; Zvláštní hospodářský význam získal TAM portu na pobřeží Taiwanské úžině, a to především díky vývozu čaje. V roce 1875, severní část ostrova byla oddělena od prefektury Tchaj-wanu, formování nové prefektura – Tchaj-pej. V roce 1886, kdy Tchaj-wan vyhlásil provincii Číny, Tchaj-pej se stal hlavním městem provincie. Vše, co zůstane na staré město již od dynastie Čching – je severní brána. West brána a městské hradby byly strženy při správě Japonska a jižní a východní brány – silně ovlivněné již za vlády KMT ztratil svůj původní vzhled.

Taiwan opustil Japonsko smlouvou Shimonoseki v roce 1895. Taipei, volal v japonské Tayhoku, se pak stává správním centrem japonské koloniální vlády. V době, kdy ostrov pod kontrolou japonského města získává mnoho funkcí správního centra, včetně veřejných budov a bytů pro úředníky. V roce 1920 se město stalo součástí japonské prefektuře Tayhoku; v roce 1938 na Tchaj-pej byl rozšířen o přistoupení do obce Matsuyama (moderní čtvrť Songshan). Po japonské kapitulaci v roce 1945 vzal kontrolu nad městem nacionalisty Kuomintang strany Číny.

07.12.1949 vláda Kuomintang, vedené Čankajška, poté, co byl nucen opustit Čínu pevniny během občanské války, prohlásil Taipei prozatímní kapitál republiky Číny s oficiálním kapitálem v Nanjingu. V následujících desetiletích, město dramaticky vzrostl. V roce 1967, Taipei byl udělen status provinční obce; pak Taipei byl připojen oblasti, jako je Shilin, Beitou, Neihu okres, Nangang, Jingmei a Muju. Oblast Tchaj-pej se zvýšila o téměř 4 krát, a počet obyvatel vzrostl na 1,56 milionu lidí. V polovině 1970, populace byla už asi 2 miliony lidí; Později tempo růstu snížil a počet obyvatel byl v polovině-1990 poměrně stabilní. Přesto, Taipei zůstává jedním z nejvíce hustě obydlených měst na světě, a počet obyvatel stále roste v příměstských oblastech, a to zejména – v chodbě mezi Tchaj-pej a Keelung přístavu v severo-východ. V roce 1990, 16 okresy byly spojeny do moderních 12 regionů.

Comments are closed.