Letenky do Sofie

Sofie,
hlavní město Bulharska. Správním centrem města Sofie a její jedinečné společenství Cap.

Obyvatelstvo – 1.340.000 lidí (2014). Více než 95% obyvatel jsou etničtí Bulhaři. Nachází se v západním Bulharsku, na jižním okraji Sofie kotlině na úpatí horského masivu Vitoša. Podnebí je mírné kontinentální.

Železniční křižovatka, mezinárodní letiště, metro (od roku 1998), tramvaj, trolejbus. Sofia má asi 1/6 obschebolgarskogo průmyslové výroby (strojírenství, hutnictví, chemický, gumy, papíru a celulózy, zpracování potravin, lehký průmysl) [pochvalná zmínka potřebovala 716 den].

V dávných dobách byla osada místo Sofia Thracian kmen rozzlobený, v I. století před naším letopočtem. e. přijal římský název Serdica. Vzhledem k tomu, IX století pod názvem Sredets – v rámci Bulharska. Na konci 14. století byl jmenován Sofii (v kostele sv Sophia). V XIV století zajat Turky; V XVI-XVIII století byl druhý po Konstantinopol obchodním centru Balkánského poloostrova. Vzhledem k tomu, 1879 – hlavní město nezávislého Bulharska.
V VIII století před naším letopočtem. e. na místě, zde existoval před neolitická parkovací objevila Thracian město. Zachyťte ji do I století našeho letopočtu Římané dali mu jméno Serdica názvem obývají tuto oblast Thracian kmene. Ve stoletích I-IV Serdica – hlavní město římské provincie Thrákie. Byl oblíbeným městem císaře Konstantina I. Velikého (306 – 337 rok) Imperial Court na mnoho let zde a zde byly vládl říši. Historie zachovalé slova císaře: „Serdika je moje Řím“, on zpočátku chtěl postavit zde hlavní město římské říše – „Nový Řím“, strategické místo Byzance, ale pořád vyhrál. V důsledku náboženských reforem císaře Konstantina I., Serdica a stane se sídlem biskupa. Tady v roce 343 ve Svatém Petru. Sophia se katedrála Serdikiysky, kterou církev považuje za pokračování koncilem I. V roce 357, římský historik Ammianus Marcellinus definuje město jako „velký a nepřístupný.“

V-VI století v průběhu města Great Migration zažívá invazi Hunů, Gótů a jiných barbarských kmenů. V polovině století VI, za vlády císaře Justiniána I. Veliký (527-565 roky), Serdica znovuzrozený jako důležité správní centrum byzantské říše pod názvem Triaditsa. Pouze nábožensky město bylo podřízeno arcibiskupství, v centru Ohrid, rodiště císaře Justiniána.

Na 809, město je součástí bulharského státu s názvem Sredets (z lat. Serdica> St.-Fame. Srѣdts). Po obnovení bulharského státu v 1185, Bishop Sredets povýšen do hodnosti metropolity. Od konce století XIV až 1870, město, stejně jako celé zemi je pod osmanskou vládou. Další v XII-XIII století. město v komunikaci s názvem Sophie, jménem hlavního chrámu – katedrály sv .. Sofii. Společnost byla založena v první polovině IV., Moderní budova se datuje do konce téhož století, dostraivalos několikrát. Nicméně, v oficiálních dokumentech pod tímto názvem se objeví až na konci tohoto století XIV.

Hagia Sophia, z nichž město dostalo jeho současný název
Během osmanské nadvlády se město stalo významným centrem říše. To bylo sídlo beylerbeya Rumelia, panující evropské území Osmanské říše, a tak se stal nejdůležitějším městem po Konstantinopoli, Osmanská města v Evropě. Nicméně, v Sofii na rozvoj kulturních aktivit v Bulharsku – Sofia Literární škola století XVI., „Malá Svatá Hora“ – byl prsten kolem města více než 50 klášterů, z nichž více než 20 jsou ještě v existenci. Významným centrem osvobozeneckého hnutí.

V roce 1873, po procesu, který se konal tady, v blízkosti Sofie byl popraven bulharský národní hrdina Vasil Levski.

Po osvobození z tureckého jha a obnovení bulharského státu se stal hlavním městem Sofie (1879). Primární úvěr pro to patří profesor Charkov University bulharský historik Marin Drinov, se aktivně podílet na vytváření nového státu (zástupci Rakouska-Uherska byly ve prospěch, že se snaží, aby se hlavní město Veliko Tarnovo). V důsledku toho počet obyvatel Sofia roste velmi rychle v porovnání s jinými bulharských měst, zejména díky vnitřní migrace.

Comments are closed.