Letenky do Singapore

Singapurská republika,
Městský stát se nachází na ostrově v jihovýchodní Asii, oddělený od jihu Špička Malajského poloostrova zúžit Johor Strait. Sdílí hranice s sultanátu Johor, která je součástí Malajsie a ostrovů Riau v Indonésii.

Název pochází z Singapur Malay Singh (lev), převzaté z Sanskrit सिंह Simha (lev), a sanskrt पुर pura (město).

Tato oblast je 718,3 km2 Singapuru (2014), postupně se zvyšuje v důsledku rekultivace programu (viz. Geografie Singapuru), v platnosti od roku 1960. V současné době je stav Singapuru se skládá z 63 ostrovů. Největší z nich – Singapur (hlavní ostrov), Ubin, Tekong Besar-Bran, Sentosa Semakau a Sudong. Nejvyšší bod – Bukit Timah Hill (163,3 m).
Dějiny Singapuru
První zmínka o Singapuru jsou čínské kroniky III století. Ostrov byl baštou Srivijaya říše, se soustředil na Sumatře, a nosil jávské jméno Temasek. Temasek na nějakou dobu byl důležitým obchodním centrem, ale pak chátral. Na to, že je velmi málo důkazů s výjimkou některých archeologických nálezů.

V XV-XVI století, Singapur byl součástí sultanátu Johor. Během Dutch-portugalské války v roce 1617, Singapur byl napaden portugalskými vojáky.

06.02.1819, Sir Thomas Stamford Raffles, mluvčí britské Východoindické společnosti, uzavřela dohodu s sultánem Johor uspořádat v nákupní čtvrti Singapuru s rozlišením imigrace různých etnických skupin.

V roce 1867, Singapur se stal kolonií britského impéria, Britové dali velký význam Singapuru jako klíčový bod na cestě do Číny.

Během druhé světové války, Japonsko obsadil Malajsko a vyhrál bitvu o Singapuru, který britský ztratil, i přes výrazné převahy v pracovních sil (to bylo výsledkem strategického špatné kalkulace – Britové očekávali, že japonský útok z moře, a oni šli přes celé Malajsku a Singapuru byl napaden po zemi což bylo méně opevněné), 15.února 1942 Singapore přestěhoval do Japonska až do porážky Japonska v září 1945.

Od roku 1951, Singapur se stal samosprávným státem v rámci Britského impéria, Lee Kuan Yew sloužil jako předseda vlády po volbách.

V roce 1963 referendum Singapur vstoupil do Federation Malajsie spolu s stavy Malaya, Sabah a Sarawak.

07.8.1965 v důsledku konfliktu Singapur vlevo Malajsie, a 9.8.1965 vyhlášení nezávislosti. Konec Singapore ukázal bezbolestný as Federation vedení domnívá, že jeho přítomnost ve složení Malajsie silně porušuje etnickou rovnováhu ve prospěch čínské populace.

Od roku 1959 do roku 1990 za vlády Lee Kuan Yew, Singapuru, zbaven zdrojů (i voda získává od Johor v Malajsii), se podařilo vyřešit řadu vnitřních problémů a učinil krok od třetího světa do vyspělých zemí s vysokou životní úroveň.

10.8.2004 63-letý premiér Singapur Goh Chok Tong, který zastával post posledních 14 let, podal formální dopis s rezignací na prezidenta republiky SR Nathan. Vláda v čele s 52-letý Lee Hsien Loong – nejstarší syn Lee Kuan Yew také opustil svůj post ministra financí. Sám 80-letý Lee Kuan Yew, který sloužil jako senior ministr po svém odchodu od moci, získal statut vládního poradce (které se konalo až v roce 2011).

Comments are closed.