Letenky do Sarajeva

Sarajevo,
hlavní město Bosny a Hercegoviny. Správním centrem Kantonu Sarajevo.

Obyvatelstvo – 369.500 lidí (2013), nebo 10% obyvatel Bosny a Hercegoviny. Nachází se v kotlině na břehu řeky Miljacka, na území Federace Bosny a Hercegoviny. Na východní straně města v bezprostředním sousedství Istočno Sarajevo, který se nachází na území Republiky Srbské.

Hlavní politické, hospodářské a kulturní centrum Federace Bosny a Hercegoviny. Mezinárodní letiště „Sarajevo“. Akademie věd a umění Bosny a Hercegoviny, univerzitě v Sarajevu.

Mešity a ostatní budovy období Osmanské říše z XVI století. Četné budovy rakousko-uherské období století XIX-XX.

Jako město Vrhbosna byl poprvé zmíněn v roce 1244. V 1435 podmanil si Osmanskou říší. V roce 1507 byl přejmenován v Sarajevu (na turné Saray. – Palác). Vzhledem k tomu, 1639 s přestávkami – administrativní centrum bosenského eyalet, funguje od roku 1878 – hlavní město rakousko-uherské Bosny a Hercegoviny. Od roku 1918 – Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Od roku 1945 – hlavní město Republiky Bosna a Hercegovina.
Počínaje Butmir neolitické kultury, sahající až do 2600-2400 rok. BC. např. na území moderního města stále ještě byly osady.

V 1263, na jihozápadě Bosny Visoko byla založena Slovanské hradiště Vrhbosna, pojmenovaný pro řeky Bosna. V roce 1377, Bosna se stala království.
Kupte letenky do Sarajeva.

Osmanská říše

Sarajevo v 1878: Bosňané proti rakousko-uherských okupantů
V roce 1429 Vrhbosna byla pořízena Osmanské říše. V roce 1450, první e-Pasha provincie Bosny, Isa Bey Isakovic transformována skupiny vesnic ve městě a správního centra provincie. Byly postaveny důležitých zařízení, jako jsou mešity, krytou trh, veřejné lázně, hostince, a, samozřejmě, guvernéra dům – „stodola“ (z Turkic Sarai – dům, palác, karavanní). V 1500godu zde narodil slavný Velký vezír Osmanské říše Rustem Pasha, který zde založil tržnice, a karavanní atd čímž podnětem pro její další rozvoj. Vzhledem k tomu, město osmanské osada vznikla kolem 1461 pod názvem Bosna-Sarai. Pak to bylo přejmenováno na kůlně poloostrov, který dal podnět k moderní jméno města.

V roce 1640 město utrpělo od zemětřesení. Kromě toho, že opakovaně trpěl požáry v roce 1644 a 1656. Na konci rakousko-turecká válka velitele Svaté říše římské Evžena Savojského během války s Turky téměř zcela zničil město. V roce 1850 bylo město převedeno do sídla guvernéra sultána.

XX století

Sarajevo po bojích, 1996
V roce 1878-1918 sloužil v rakousko-uherské monarchii.

28.června 1914 se stalo Sarajevský atentát: člen Young Bosny byl Gavrilo Princip zavraždil dědice rakouského trůnu, arcivévody Františka Ferdinanda, který přijel do města sledovat vojenské manévry. Vražda byla důvodem k vypuknutí druhé světové války.

Během druhé světové války, Sarajevo byl součástí nezávislého státu Chorvatsko. Od 28. března do 10. dubna 1945 jugoslávské armády bojoval pro město a úspěšně ho osvobodil, porážet síly německého horského sboru. Jako součást Jugoslávie, Sarajevo byl kapitál socialistické republiky Bosny a Hercegoviny. V roce 1984, v Sarajevu prošel XIV Zimní olympijské hry.

V roce 1992-1995, během občanské války v Bosně, město bylo v obležení sil bosenských Srbů. Obléhání Sarajeva byl široce upravena mezinárodními médii a stala se jednou z nejvýznamnějších událostí války.

Comments are closed.