Letenky do Rotterdamu

Rotterdam,
město v Nizozemsku. Nachází se v provincii Jižní Holandsko na soutoku řeky Nieuwe Maas v Severním moři. S počtem obyvatel 617.347 obyvatel (do 1. ledna, 2012), je druhá podle počtu obyvatel města v Nizozemsku po Amsterdamu. Rotterdam je součástí hlavní městské oblasti Randstad.

Motto Rotterdam – Sterker dveře strijd („potvrdil v boji“).

Engineering Center. Hlavní dopravní uzel (železnice a dálnice); Marine (Severní moře) a říční (řeka Nieuwe Maas) porty; z letiště. Přístav Rotterdam je největší v Evropě, a 1962-2004 byl největší na světě (v okamžiku, kdy prohrál titul do Šanghaje).
07.06.1340 Willem IV, hrabě holandsky, udělen status malého města – dva tisíc obyvatel – rybářská vesnice na břehu řeky sleďů bohaté Rott („blátivé“), na soutoku s Nieuwe Maas. Usadil se na tomto místě s X století, a jméno v Rotterdamu („přehrada na Rotten“), byl potvrzen v 1260 letech, kdy pro ochranu před častými povodněmi tento přehrada byla postavena. Pomalu rostoucí, díky centra příznivé zeměpisné poloze se stalo v XVII století (po otevření velkého oceánu cesty v jihovýchodní Asii), v nejdůležitější obchodní přístav.

A s uvedení do provozu v roce 1872 a je k dispozici pro velké zaoceánské lodě kanálu Nieuwe Waterweg stala úplně největší přístav na světě.

Satelitní pohled na Rotterdam a jeho přístavu
Druhá světová válka
cm, operace Market Garden (1940), Rotterdam Blitz, operace Market Garden (1944).
Národnostní složení [editovat | editovat wiki text]
Přibližně 30% populace v Rotterdamu je non-nizozemského původu. To je neevropeoidny rasové složení města země.

Údaje za rok 2006:

Dutch – 317943
Surinamese – 52329
Turci – 45415
Maročané – 36831
Lidé z Nizozemských Antil / Aruba – 19701
Yuzhnoevropeytsy – 17774
Přistěhovalci z jiných rozvojových zemích – 66464
Přistěhovalci z jiných vyspělých zemí – 32261
Celkový počet obyvatel – 588 718 lidí

Na začátku ledna 2009, Sociálně demokratické strany, byl zvolen do funkce starosty Rotterdam prvního Nizozemec muslimské Ahmed Aboutaleb (no, on je první v západní Evropě, muslimský starosta velkého města). Ahmed Aboutaleb – marockém narozený a spolu s holandským pasem má také marocký pas. Aboutaleb se narodil v roce 1961 v Maroku a byl přinesen rodiče v Nizozemsku 16 let věku. Jeho jmenování do funkce starosty vyvolalo smíšené reakce ve městě, a to zejména v řadách pravicových a pravicových stran, kteří se domnívají, že takové jmenování nepomůže proces integrace muslimských přistěhovalců v nizozemské společnosti.

Erasmus Bridge
Cube house
Euromast
Erasmus Bridge
V Rotterdamu, jsou dobře známé architektonická kancelář OMA a MVRDV.

Blyaydorp Zoo (Diergaarde Blijdorp).
Park Plasvayk (Plaswijckpark)
Arboretum Trompenburg (Trompenburg, z roku 1820, plocha 6 ha)
Každý rok, řada atrakcí v Rotterdamu navštívilo čtyři miliony turistů.

§Transport [editovat | editovat wiki text]
Město má metrem (trasa 4, 1968), tramvají (1879, 9 tras) a autobus (38 tras, v noci na pátek a sobotu, mají speciální autobusy pro 4,5 €). Také provozuje meziměstské lehký železniční tratě v Haagu, formálně spojený na metro jako „linka E“. Platební systém je podobný Amsterdam (strippenkarta).

Břehy řeky Nieuwe Maas spojený se otevřít v roce 1942 Maastunnel délce 1070 m. Tunel má auto a jízdních kol, pěší závit. Pro cyklisty a chodce na obou březích řeky přijímací pavilony a eskalátorů pro sestup do tunelu.

Kromě námořní dopravě, s Rotterdam má spojení po silnici, železnici, říční a letecké dopravy. Meuse a Rýn poskytuje spojení do vnitrozemí kontinentu.

Od roku 2000 byla zahájena stavba vysokorychlostní železniční nákladní Betuweroute, spojující Rotterdam s Německem.

Comments are closed.