Letenky do Norska

Norsko,
Oslo
Norské království, Norsko (Bokmål Kongeriket Norge, Nynorsk Kongeriket Noreg) – země v severní Evropě, které se nachází na západní části Skandinávského poloostrova a velkého množství přiléhající k Skandinávského poloostrova malých ostrovů a souostroví Svalbard (Špicberky), Jan Mayen a Bear v Severním ledovém oceánu. Závislosti Norska je Bouvet ostrov v jižním Atlantském oceánu. Norsko také tvrdí, že území v Antarktidě se vztahuje úmluva z roku 1961 – Ostrov Petra I. a královny Maud.

Norsko je ohraničený tří zemí: Švédsko – na východě, s Finskem a Ruskem – v severo-východ. Země omývá Barentsovo moře – na severovýchodě, Norském moři – západ a Severní moře – v jiho-západ.

Jméno země pochází ze starých norština slovo Norðrvegr – «cesta na sever“.

Forma vlády – konstituční monarchie forma vlády – jednotný. Král – Harald V., ministerský předseda – Erna Solberg. Norsko je rozděleno do 19 krajů (provincie), které jsou spojeny do pěti hlavních oblastí neformální.

Hlavním městem a sídlem vlády Norska – Oslo.

Norsko je součástí Severské pasové unie a schengenského prostoru.

Od roku 2009, Norsko vede žebříček zemí podle indexu lidského rozvoje.
Pevnina Norsko se nachází mezi 57 ° a 72 ° [5] severní šířky a 4 ° a 31 ° východní délky. Jeho území se táhne úzký pruh (v nejširší části – méně než 420 kilometrů) podél severozápadního pobřeží Skandinávského poloostrova a zahrnuje všechny ostrovů, ostrůvků a skály, které jsou ve svých teritoriálních vodách.

Z východu a jihovýchodní Norsko hranic se Švédskem (nad 1.630 km), Finsku (736 km) a Ruska (196 km). Od severozápadu ji omývá Norského moře, na severovýchodě – Barentsovo moře a na jihu – v Severním moři. Délka pobřeží je 25,148 km.

Některé z ostrovů, které patří do státu, jsou ve velké vzdálenosti od Skandinávském poloostrově:

Svalbard (Špicberky), v severní části Norského moře, suverenita nad který je mezinárodně uznáván jako ode dne 17. července 1925 o;
Jan Mayen mezi Grónskem a norské moře;
Bouvet ostrov v jižním Atlantiku;
Norsko také tvrdí, že území je pokryto v Antarktidě úmluvou, 1961:

Peter I Island u pobřeží Antarktidy;
Královny Maud v Antarktidě.
Nicméně, tyto oblasti se zákonem ze dne 27. února 1930 usnesení Parlamentu dne 23. dubna 1931 a rozhodnutí monarchy od 14. ledna 1939 nejsou součástí Norska.
Celá země je velmi hornatá; tvoří obrovskou plošinu, skládající se z ruly, žuly a jiných formací známých jako archaický a prvohorních období; ve východní části je rozřezat velkými údolími, a na západě a severu – vyčnívající hluboko do vnitrozemí mořských fjordů. Na mnoha místech, hory jsou zaoblené, a krajina je většinou formou velkého zvlněnou náhorní plošině, na které se jeví jako docela drobné praskliny údolí a zátoky.

Z celkové plochy obsazené země, 39 000 km² leží nad 1000 m nad mořem, 91,000 čtverečních kilometrů. – V nadmořské výšce 500 až 1000 m Průměrná výška nad mořskou hladinou celého prostoru Norska je ještě asi 490 metrů S ohledem na to všechno. – Počet zpracované nebo všechny vhodné pro zemědělské půdy je velmi malá část celého prostoru: jen 2400 kilometrů čtverečních obsazená pastvin. 235.000 kilometrů čtverečních obsadila neobydlené hory, bažiny a tak dále N. A 7000 čtverečních km -. Ledovce (ledovce).
Nejsevernější oblast Norska nazvaný Finnmark (viz též Barentsovo oblasti.), Ve východní části sousedí s Ruskem, nepředstavuje žádné významné kopce a naplněný zaobleným kopci a vrchoviny; omývané bouřlivých vlnách Severního ledového oceánu. Uvnitř hlavní řeky v zemi zavlažované (zejména Tanoy) údolí, pokryté hustou vegetací v létě, budit dojem většího jižních zemích, ale kvůli dlouhé a kruté zimě velký význam pro zemědělství nemají.
Na západ od hor North Cape vzít téměř dokonale plochý vzhled, a v nadmořské výšce 200-400 m až téměř kolmo do moře. Tam jsou také velké řeky a obzvláště široká řeka. Alta (alta), jako řeka. Tana, byl známý již po staletí pro jeho pozoruhodné lov lososa. Na březích řeky leží úrodné krajině, nese stejný název, s krásnými lesy a dobře obdělávaná pole; to je nejsevernější bod, kde se žito. Zatímco východní část Finnmark s velkými fjordy (Tana, Laax, Porsanger a Varanger, nebo Viking) není chráněno od moře, to, co někteří ostrovy, od Severního mysu začíná řada ostrovů, zakrýt pobřeží Norska od moře a zastupování charakteristika Norska peklo v orografických hlediska. Nejbližšími ostrovy jsou větší (jako Magerёy do Severního mysu, a jiní.); Dále na jih se mísí velké i malé ostrovy, a zde jsou již brát zvláštní charakter skandinávského Skjærgård „, se zde nazývá tuto řadu ostrovů, které chrání pevninu, z nichž menší se nazývá Skjær (Skerries). Okamžitě leží v blízkosti a široké Altaford, a je téměř 100 km dlouhá Lingenford, které je omezeno na západ od mocného (alpské) sněhu a ledovce řetězce, se rozšiřovat do 1500-2000 m na výšku (Goatzapaise, Golzevarre, Jiehkkivarre, Nialavarre et al.) , Tento obvod je limit orographic Finnmark Plateau.

Comments are closed.