Letenky do Newcastle

Newcastle upon Tyne,
Ve zkratce – Newcastle, je průmyslové město na severovýchodním pobřeží Velké Británie, v Anglii, v hrabství Tyne a Wear. Nachází se na severním břehu řeky Tyne. V minulosti bylo správním centrem hrabství Northumberland.

Město bylo založeno Římany pod názvem „Pons Elius.“ Ve středověku město neslo latinský název „Novum Castellum super Tinam“ (angl. „Newcastle upon Tyne“).

Tyneside aglomerace, která zahrnuje kromě Newcastle Gateshead, Heburn, Yarou, North Shields a South Shields, na počet obyvatel je na sedmém místě v Anglii.

Newcastle domorodci nazývají „Geordie“ pro jejich řeč se vyznačuje výrazným dialektem britské angličtiny.
Průmysl,
Dopravní uzel, přístav na řece Tyne, nedaleko soutoku s Severního moře. Z průmyslových odvětví zastoupených stavbu a opravu lodí elektrotechnickém průmyslu, kotle a stavebnictví turbíny, výroba lodních motorů, těžby a dalšího vybavení.

Ekonomika,
Newcastle hraje velmi důležitou roli v britské průmyslové revoluce XIX století a byl lídrem v oblasti těžby uhlí. Analogový ruské přísloví „do Tuly s jeho samovaru“ v angličtině je „v Newcastlu se svým uhlí.“

Výroba v těžkém průmyslu klesl v druhé polovině XX století. V naší době v Newcastlu převažuje výroba zboží pro kancelářské a maloobchodní prodejny. Město je také uznávána pro své úsilí na otázky životního prostředí, s programem, který je plánován jako první město na realizaci Carbon Neutral. Newcastle je obchodní a vzdělávací město ve spolupráci s Gateshead (Gateshead), na severovýchodě Anglie. Jako součást Tyneside, Newcastle ekonomika přispívají do výnosů v rozpočtu 13 miliardami liber. Central Business District se nachází v centru města, omezený Haymarket, Central Station a nábřeží oblasti.

Comments are closed.