Letenky do Maďarska

Maďarsko,

aktuální počasí v Maďarski

stát ve střední Evropě. Obyvatelstva, podle výsledků sčítání lidu 2011, více než 10 milionů lidí, v prostoru – 93 030 km². Zabírá osmdesátéhodevátý na světě z hlediska počtu obyvatel a 108. na území.

Capital – Budapešť. Úřední jazyk – maďarština.

Unitární stát, parlamentní republika. V květnu 2010, premiér Viktor Orbán se. Je rozdělen na 20 správních celků, z nichž 19 jsou okresy a 1 je město republikánské podřízenosti, stejný ve stavu k krajů.

Nachází se v samém srdci Evropy. Vnitrozemský stát nemá žádný východ k moři. Má pozemní hranici s Ukrajinou, Rumunsku, na Slovensku, Srbsku, Chorvatsku, Slovinsku a Rakousku.

Většina věřících (55% populace), jsou katolíci.

Průmyslové země s živou ekonomikou. Objem HDP v roce 2011 činil 196196000000 dolarů (asi 19.647 dolarů na osobu). Měna – Maďarský forint (průměr cenu za rok 2012 – 220 forintů za 1 dolar).

Země je členem OSN od roku 1955, vstoupil do GATT v roce 1973, vstoupil do Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 1982, Rada Evropy v roce 1991. Od roku 1999, je členem NATO od roku 2004 – EU. Od 1. ledna 2011, Maďarsko předsednictví Evropské unie po dobu šesti měsíců.
Etymologie
V ruském, maďarském – půjčky od Pol. węgier „maďarský“ z praslav. * Ǫgrin (starověký Rus. Ѹgrin, Ukr. Ugorets, serbsk.-St-Fame. Ѫgrin, pl. Ѫgre, Srbsko, Frenzy, b. P. Ugra i Uhryn, Bulg. Ungartsi, Slovinci, Vogǝr, vogrin , česky. Uher, slovensky. uhor, Pol. węgier, Węgrzyn, lit. veñgras).

V evropských jazyků, má tvar brnění. Ungari, Ungri, řečtina. Οὑγγρικός, Οὖγγροι, fr. hongrois, to. Ungar (n), Ing. Hungarian (s), Švéd. ungrare. Všichni z nich pochází z ekzoetnonimy Bulg. ON ogur, Turk. ON Oguz «deseti Oguz kmeny“ [10]. Počáteční h- vyvinula, pravděpodobně pod vlivem ethno Hunni «Hunů.“ Ve středověku byl nazýván Maďarské království na dlouhou dobu Hunů, jak je uvedeno v románu „Píseň o Nibelunzích“.

Geografické údaje
Fyzická mapa Maďarska
Hlavní článek: Geografie Maďarska
Území Maďarska je převážně rovinatý terén. Většina z nich se nachází na Panonské pánve. Západní část pláně (DUNANTUL) členitý četné kopce až do 300 m, východní (Velká plain) – má plochý nízko položených terén. Severo-západně od země je nížina Kishalfёld, ohraničené na západě nadmořské výšce Alpokalja, což je v podhůří Alp, výška 500 – 800 m (Irott-kyo: 883 m). Na sever od jezera Balaton protáhnout Srednevengerskie hory s plateau polí výšce 400 – 700 metrů (Bakony, Vertes, Dunazug). V jižní části Dunantulya paneláku hor Mecsek až do 681 m (Hora Zengё). Na severu, Maďarsko lež ostruhy Západní Karpaty až do 1000 m. Jsou členitý širokými údolími a řeky jsou oddělené sopečné masivy a vápenec náhorní plošiny (Börzsöny, Cherhat, Matra, Bükk Cserehat, Zempléni-Hedsheg …). Tady (v Matra) je nejvyšším vrcholem Maďarsko – hora Kékes (1014 m). V horách na hranici se Slovenskem, je jedním z největších krasových jeskyní v Evropě Agtelek s podzemními řekami a jezery.

Tyto minerály v Maďarsku těžených bauxitu, hnědého uhlí, ropy, zemního plynu, železo, mangan, měď, olovo a zinek rud, minerální a termální vody.

Situace v Maďarsku, obklopen horami způsobil kontinentální typ podnebí s mírnými zimami a horkými léty. Srážek za rok z 450 mm na východě až 900 mm v horách.

Všechny řeky patří do povodí Dunaje v Maďarsku. Sám Dunaj protíná zemi od severu k jihu na 410 km. Největší jezero – Balaton je hlavní mezinárodní turistickou destinací. V blízkosti jeho západním výběžku je největší termální jezero v Evropě původu – Heviz, což je bahenní lázeň resort.

Vegetační kryt Maďarsko výrazně změnila člověka. Ve většině z převažující kulturní vegetace – orné půdy, sadů, vinic. Zachovalý lesy v horách a zabírají asi 20% území (až do nadmořské výšky 800 – 1000 m rostou listnaté lesy se nachází nad smrk-jedle). Půdní pokryv je zastoupen černé země pláně, slaniska se vyskytují ve Velké nížině, v horách – a burozёmy rendzina.

Comments are closed.