Letenky do Litvy

Litva
Vilnius
Oficiální název – Litevská republika (LTL Lietuvos Respublika.) – Státní geograficky nachází v severní Evropě. Hlavní město země – Vilnius.

Nachází se na východním pobřeží Baltského moře. To má hranice s Lotyšskem, v jiho-východ – s Běloruskem, na jihozápadě – c Polsku a Kaliningradské oblasti Ruska.

Členem OSN od roku 1991, EU a NATO – od roku 2004. Součástí schengenského prostoru a eurozóny.
Povrch – plochý se stopami dávné zalednění. Pole a louky zaujímají 57% území, lesů a křovin – 30%, bažin – 3%, vnitrozemských vodách – 4%.

Nejvyšší bod – 293,84 m nad hladinou moře. – Vrch Aukštojas (rozsvícený Aukštojas) (nebo Aukshtasis Kalnas (rozsvícený Aukštasis Kalnas)) v jihovýchodní části země, 23,5 km od Vilniusu.

Velké řeky – Neman (Nemunas, rozsvícený Nemunas) a Vilija (rozsvícený Neris). Více než 3000 jezer (1,5% území): největší z nich – Druksiai (rozsvícený Drūkšiai, Belor Drysvyaty.) Na hranici Lotyšsku, Litvě a Bělorusku (44,8 km čtverečních plochy), nejhlubší – Tauragnas (rozsvícený Tauragnas. 61 m) [7], nejdelší – Asveja (rozsvícený Asveja, délka 30 km) od města Dubingiai.

Klima je přechodné od námořních do kontinentální. Průměrná teplota v zimě minus 4,9 ° C, 17 ° C v létě. 748 mm srážek spadne ročně.

Minerály: rašelina, nerostné materiály, zemní plyn, ropu, stavebních materiálů.
Název „Litva» (Lituae) nejprve zmínil se v análech Quedlinburg v 1009, který stanoví, že misionář Bonifác Brunon byl zabit na hranici Ruska a Litvy.

Comments are closed.