Letenky do Leeds

Leeds,
je město 750 700 lidí ve Velké Británii, hlavní město městské části se statutem města od roku 1893. Je umístěn v oblasti Yorkshire a Humber, v severní Anglii.Město zahrnuje město Otley a Wetherby.
Leeds se nachází na východním úpatí Pennines na řece Aire, jehož údolí, Aire Gap, poskytuje přirozený koridor pro cest do města na západ od Pennines. Nejvyšší bod města, 340 m nad mořem se nachází v extrémním severozápadu, na východních svazích Rombalds Moor, lépe známý jako Ilkley Moor, na hranici s Bradfordu. Nejnižší body, asi 10 m se nachází východně od města: místo, kde se řeka Wharfe překročení hranic se Severní Yorkshire oblasti jižně od Thorp Arch Trading Estate a kde Aire splňuje hranici North Yorkshire v blízkosti chráněné krajinné oblasti Fairburn budov.

Na severní a východní hranice Leeds North Yorkshire: Harrogate čtvrti na severu a východě Selby. Zbývající jsou hranice s okresy West Yorkshire Wakefield jih, západ Kirklees a Bradford Západu.

Město, slavnostně patřící do hrabství West Yorkshire, je součástí metropolitní oblasti zvané města Leeds.

Historie [editovat | editovat wikitext]
První historická zmínka o názvu Leedsu je v knize Církevní dějiny gentis Anglorum napsán ve 731 historik a teologa Bede, který píše: „… quae vocatur Loidis region“ nebo „oblast s názvem Loidis“. Tento kořen, s odkazem na oblasti v okolí města, a to i přežije ve jménech nedalekých měst Ledston a Ledsham. Osada je uvedena pod názvem LEDES v Domesday knize 1086, pak jméno a nakonec vyvinout do Leedes Leeds.

Malá vesnice v době Viléma Dobyvatele, Leeds stala se pomalu, ale jistě, pomáhal zeměpisné polohy, která ji staví na snadné a rychlé komunikaci s východní a západní pobřeží a britského vlna průmysl vyvinul od čtrnáctého století, ale s vývoj zejména v šestnáctém a sedmnáctém století. Jeho první univerzita byla založena v roce 1904.

Comments are closed.