Letenky do Grazu

Graz
je hlavním městem spolkové zemi Štýrsko v Rakousku. To je druhé rakouské město pro obyvatele, sčítání lidu 2013 bylo 300.002, z toho 265 778 jako první bydliště. To je doma k šesti univerzit s asi 40.000 studentů.Středisko je jedním z nejlépe dochovaných ve střední Evropě, a díky tomu v roce 1999 Graz byl přidán na seznam světového dědictví UNESCO.

Bylo Evropské hlavní město kultury pro rok 2003.
Geografie
Je přibližně 2 hodiny z Vídně autem nebo 2 hodiny vlakem. Graz je hlavním a největším městem Štýrska, v oblasti bohaté na zeleně a lesů. Město je obklopeno nízkými kopci na třech stranách, což je obzvláště náchylní k tvorbě mlhy.

Historie
Radnice (Rathaus) při západu slunce
Graz byl původně římská pevnost. Pozdější Slovinci postavený na tomto místě malý hrad, nazvaný Gradec, nebo „malý hrad“, který by časem stala místem silně opevněný. Německý název Graz byl použit poprvé v roce 1128, kdy vévodové Babenberg se obrátil na město do hlavního obchodního centra. Graz se později stala součástí panství Habsburků a 1281 získal zvláštní privilegia Rodolfo I.

Na počátku patnáctého století Graz se stal městem pobytu pro mladší větve rodu Habsburků, který nastoupil na trůn v roce 1619 císařem Ferdinandem II, který se přesunul kapitál ve Vídni. Vládnoucí rodina žila v Schlossberg a odtud ovládal Štýrsko, Korutany a částí dnešní Itálii a ve Slovinsku (Carniola, Gorizia a Gradisca d’Isonzo).

V šestnáctém století bylo město architektura přebudovaný italských renesančních umělců a architektů. Jedním z nejznámějších budov postavených v tomto stylu je Landhaus, postavený Domenico dell’Allio, a byl používán jako centra vládní moci vládců času.

Karl-Franzens University, nejvíce slavný jako univerzity v Grazu, je nejstarší univerzitní město, založené v roce 1585 arcivévodou Charles II Rakouska. Do té doby zůstala otevřená byla téměř vždy pod kontrolou katolické církve; byl uzavřen v roce 1782 Josefem II v pokusu získat státní kontrolu nad vzdělávacími institucemi. Josef II proměnil univerzitu ve střední škole, kde byly vzdělané úředníky a zdravotnický personál. V roce 1827 byla převelena k původní funkci vysokých škol podle císaře Františka I. Rakouska, a proč se mu říkalo „Karl-Franzens University“. V současné době studuje více než 30.000 studentů.

Arcivévoda Karel II spálil 20.000 knih protestanty na náměstí, kde nyní je psychiatrická léčebna. Arcivévoda František Ferdinand se narodil ve Štýrském Hradci, v budově, která nyní sídlí městské muzeum („Městské muzeum“).

Nikola Tesla studoval elektrotechniku ​​na Technické univerzitě ve Štýrském Hradci v roce 1875 nositel Nobelovy ceny Otto Loewi učil na univerzitě ve Štýrském Hradci 1909-1938, a Kepler byl profesor matematiky od 1594 do 1599. Erwin Schrödinger byl krátce kancléře v roce 1936.

V průběhu staletí, Graz vždycky napaden, ačkoli jeho strategická poloha v údolí řeky Mur umožnil snadný obranu: snažili jsme se například Maďary pod vedením Matyáše Korvína v 1481 a pohovky v roce 1529 a 1532. Kromě Riegersburg , Schlossberg byl jediný opevnění v této oblasti, aby se nikdy padnout do rukou osmanských Turků. Ve Štýrském Hradci je zachována, protože 1551, největší sbírku historických zbraní ve světě, s více než 30.000 kusů.

Na konci šestnáctého století byly přidány nové opevnění Schlossberg. V roce 1797, Napoleonova armáda obsadila město. V roce 1809 Graz musel čelit dalšímu útoku ze strany francouzské armády, během kterého se město úspěšně obhájil i kdyby musel vypořádat s jasným číselným méněcennosti, 900 proti 3000. Po osmi po sobě jdoucích útoků pevnosti Schlossberg ještě nebyla dobyta, ale pád Vídně způsobila usnesení vydané císaře Františka II. Po rakouské porážce v bitvě u Wagramu v roce 1809 opevnění Schlossberg, považován za nejvíce impozantní pevnost všech dob, byly zničeny ranami výbušnin, jak bylo stanoveno v míru Schönbrunn v tomtéž roce. Věž s hodinami a zvonice, často používán jako symbol města, byl ušetřen poté, co lidé zaplatil výkupné do Francie.

V roce 1938, rok, kdy bylo Rakousko připojeno nacistickým Německem, Adolf Hitler byl přijat ve městě se všemi poctami. Prosperující židovská komunita byla zničena a vypálili synagogu. Po válce se vrátil malou židovskou komunitu v Grazu navzdory všemu. V roce 2000, v den výročí Křišťálové noci, jako znamení smíření město Graz nabízených židovské komunitě nové synagogy.

Hitler slíbil, že lidem ve Štýrském Hradci 1000 let prosperity a ukončení masové nezaměstnanosti; Po pouhých sedmi letech město se vzdalo postupující sovětská vojska, kteří Graz ušetřeni úplného zničení. Asi 16% budov bylo zničeno spojeneckým bombardováním, i když naštěstí staré město nebyl vážně poškozen.

Od roku 1968 v měsících září a října, ve Štýrském Hradci je důležitý festival divadla, výtvarného umění, filmu, literatury, tance, hudba, architektura, výkon, nových médií a kritiků, nazvaný Steirischer Herbst (Štýrského podzim).
Kupte letenky do Grazu a poznejte jeho krásu.

Comments are closed.