Letenky do Dánska

Dánsko,
Dánské království, země v severní Evropě, vedoucí člen společenství Dánského království, který také zahrnuje Faerské ostrovy a Grónsko. Etymologie slova „Dánsko“ není přesně znám; zdroje v V-VI století. zmíněný OE klíčky. Kmen žijí na Jutském poloostrově. V IX. v rámci správního systému pohraničních zemích Charlemagne říše byla založena Danmark – „dánská značka“ (Mk. – OE-Verh to. „hranice, hranice země“), který se stal v XI století. Státní Danmark.

Dánsko – nejjižnější ze severských zemí, se nachází na jihozápadě Švédska a jižním Norsku, hraničit na jihu Německa po zemi. Dánsko hraničí Baltském a Severním moři. Země se skládá z velkého poloostrova u Jutska a dánských ostrovů souostroví 409, z nichž nejznámější, jako Zélandu, Funen, Vensyussel-Ti, Lolland, Falster a Bornholm.

Dánsko – konstituční monarchie, hlava státu je monarcha, který vykonává zákonodárnou moc spolu s jednokomorový parlament – Folketing (179 poslanců). Dánsko – členem EU od roku 1973, ale stále není součástí eurozóny. Dánsko je zakládajícím členem NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Geografie
Hlavní článek: Geografie Dánska
Dánsko se nachází na poloostrově u Jutska a Funen, Zélandu, Falster, Lolland, Bornholm, část severofríských a další Na jihu Jutland Dánsko hranic s Německem a na Severním a Baltském moři.; Skagerrak Strait odděluje Dánsko z Norska, Kattegatu a Öresund – ze Švédska. Formálně, v dánském části největší ostrov na světě – Grónsko a Faerské ostrovy. Nicméně, tyto oblasti jsou samospráva, což je prakticky nezávislé.

Plocha, na níž zemi – 42 394 čtverečních km, vodní – 700 km². Nejvyšší bod – Yeading United Skovhoy (173 m), nejnižší – Lammefjord (-7 m). Délka státní hranice se SRN – 68 km. Délka pobřeží – 7314 km.

Krajina je nízko položená země. Reliéf je plochý se stopami zalednění. Na západě Jutského poloostrova jsou písčité a morénové pláně na severu a východě – kopcovitý terén s hřebeny moréna až do 173m a jezer. Dominují říček, nejvýznamnější z nich – Goodenough. Na pláni tam jsou četné malé jezera ledovcového původu. Lesy pokrývají asi 10% území.

Podnebí je mírné, námořní, s mírnými zimami a nestabilních chladnými léty a protáhl se přechodných obdobích. Průměrná teplota v únoru 0 -1 ° C, červenec 15 17 ° C

Krajiny Dánsko patří do jedné ze tří typů: zemědělská půda, bez stromů komunity (louky, bažiny, rašeliniště) a lesních porostů. Forest od 2005 pokrývá asi 11,8% země. Native listnaté (buk a dub) lesy byly zničeny během vývoje území, nyní ročně zasadil asi 3000 hektarů lesa. Na ostrovech dominuje pěstovaných dubové lesy, na Jutského poloostrova – jehličnanů (smrk, borovice).

V Dánsku obývá 49 druhů savců, 19 z nich jsou zahrnuty v Red Data Book Dánska. Většina z nich – hlodavci a hmyzožravci. Lesy jsou zachovány jikry a jelen, ve vodách Severního moře – Baltic prstencové těsnění, tuleně obecného, ​​šedá tuleňů. Od roku 1850, ztratil asi 350 původních druhů rostlin a živočichů.

Comments are closed.