Letenky do Albánie

Albánie,
Počasí dnes v Albánii
Albánská republika, Stát v západní části Balkánského poloostrova na pobřeží Jaderského a Jónského moře. Členem NATO od roku 2009.
Na severovýchodě hraničí se Srbskem, autonomní provincie Kosovo a Metohije (částečně uznalo Kosovo), na severozápadě – s Černou Horou, na východě – s republikou Makedonie k jihovýchodu – s Řeckem.
Hlavou státu je prezident (Kryetarët).

Evropský parlament – Shromáždění Jednokomorový (Kuvendi), který se skládá z 140 členů. 100 poslanci jsou voleni většinovým systémem v jednomandátových obvodech (ve dvou kolech), 40 – na kandidátních listinách se chetyrёhprotsentnym bariérou. Funkční období poslanců – 4 roky.

Výkonný orgán – Rada ministrů (Këshilli i Ministrave), skládající se z hlavní ministr (Kryeministër) a ministry.

Ústavní orgán dohledu – Ústavní soud (Gjykata Kushtetuese), nejvyšší soud – Nejvyšší soud (Gjykata e Larte), státních zastupitelství orgán dohledu – Generální prokuratura (Prokuroria e Përgjithshme), úřad pro výběr kandidátů na soudce – Vysoká rada spravedlnosti (Këshilli i Larte i Drejtësisë), orgán pro organizaci voleb – Ústřední volební komise (Komisioni Qendror i Zgjedhjeve).

První parlament Albánie byla založena v roce 1920, během boje za nezávislost a proti jeho část na pařížské míru mezi Řecko, Itálie a Jugoslávie.

V roce 1928, byl rozpuštěn parlament, Albánie prohlásil království. V dubnu 1939, Itálie obsadili Albánie, Ahmet Zogu král uprchl ze země.

Odpor hnutí vedené pro komunistických sil. V listopadu 1941, byl vytvořen jednotný strukturu CPA, který měl vést osvobozenecký zápas. V září 1942, kongres progresivních sil, které se postavily proti okupaci, ve Velkém Peisey. Byla založena Národní osvobozeneckou rady, která měla vést osvobozeneckého hnutí. Stal se řídící orgán Národní osvobozenecké fronty. V červenci 1943 Generální rada Národní osvobozenecké fronty se rozhodli uspořádat generálního štábu Národní osvobozenecké armády. V květnu 1944, v 1. Antifašistické národního osvobození kongres byl tvořen Antifašistická národní osvobozenecká výbor, který prozatímní vláda. V roce 1944, představil všeobecné hlasovací právo.

V roce 1945, parlamentní volby se konaly v nichž 97,7 procenta hlasů, které byly komunisty vedl demokratická fronta (jiné politické síly neúčastnil ve volbách). Postupně moc ve svých rukou koncentruje Enver Hoxha, zabýval krutě s jeho politickými soupeři. Až do roku 1956, Albánie udržuje vztahy se Sovětským svazem, na rozdíl od Jugoslávie, ale po dvacátý sjezd strany byla přijata politiku politické izolace. Vztahy byly udržovány pouze s Čínou a Rumunskem. V roce 1968, na protest proti sovětské intervenci v Československu, Albánie stáhl z Varšavské smlouvy. Země byla v režimu konstantního připravenosti na válku: každá rodina musela postavit sám protiletecký kryt. Byly zakázány náboženství, nosí plnovous. V roce 1967, Albánie byla vyhlášena ateista stavu.
V roce 1978 byl náhle minimalizován spolupráci s Čínou.

Po smrti Enver Hoxha v roce 1985, nový vůdce Ramiz Alia začal politiku radikálních ekonomických reforem a rozšíření vztahů s ostatními zeměmi. V roce 1990 přijal systém více stran. Úřady v Albánii střídavě Socialistická strana Albánie (reprezentující převážně industrializované jižní oblasti, leader – Edi Rama) a Demokratická strana Albánie (to je většinou na severu země, leader – Sali Berisha, bývalý osobní lékař diktátora Hoxha [pochvalná zmínka potřebovala 939 dnů ]). Tam byl pokus odsoudit bývalého vůdce – Ramiz Alia, ale v důsledku nepokojů, byl propuštěn z vězení.

Dne 01.4.2009 Albánie – člena NATO.

29.dubna 2009, Albánie oficiálně požádalo Evropskou unii s žádostí, aby se stal členem této organizace.
Nabídka letenek do Albánie na airticketportal.com. Nabídka ubytování v Albánii na airticketportal.com. Nabídka akčních letenek do Albánie na airticketportal.com. Nabídka letenek do Tirany na airticketportal.com. Nabídka ubytování v Tiraně na airticketportal.com. Nabídka akčních letenek do Tirany na airticketportal.com.

Comments are closed.