Letenky do Budapešti

Budapešť,
je hlavní a největší město Maďarska , hospodářské, dopravní a kulturní centrum země. Je městem se župním právem a také správním centrem Pieštanské župy . Velkoměsto vzniklo v roce 1873 sloučením tří dosud samostatných měst Budína (maď. Buda, nem. Ofen), Starého Budína (maď. Óbuda) a Pešti (maď. Pest). Do roku 1918 bylo hlavním městem Uherského království , v letech 1919 – 1945 Maďarského království , po roce 1945 Maďarské republiky . Rozprostírá se po obou březích řeky Dunaj na ploše 525 km², má 1,733 milionu obyvatel ( 2011 ).
Přírodní podmínky [ upravit | upravit zdroj ]
Dunaj , který protéká městem od severu na jih v délce 28 km, vytváří několik ostrovů; nejvýznamnější z nich jsou Markétin ostrov (Margit sziget) a Čepelský ostrov (Csepel sziget). Průměrný průtok dosahuje 2 330 m³ / s. Řeka rozděluje město na dvě části s výrazně odlišným krajinným rázem. Zatímco levý Pešťské břeh je rovinatý, pravý břeh je značně kopcovitý – Budínské vrchy (Budai hegység) dosahují na území města výšky 527 m (János hegy); nejnižším místem je hladina Dunaje (98 m). Centrum města leží v nadmořské výšce 105 m. V Budínských vrších se nachází několik turisticky přístupných jeskyní (Pálvölgyi barlang, Mátyás barlang). Hlavním přírodním bohatstvím města jsou početné termální prameny , díky kterým je Budapešť největším lázeňským městem světa. Podnebí je středoevropské, mírně kontinentální. Průměrná lednová teplota je -2 ° C, v červenci zase 22 ° C; roční úhrn srážek se pohybuje kolem 620 mm.
Veřejná doprava v Budapešti je ten levnější a spolehlivější způsob, jak po městě cestovat. Při rozsáhlejší cestování se doporučuje Budapešti Közlekedési Hálózata térkép (mapa městských linek), která je dostupná ve stáncích prodávajících jízdenky na metro. Užitečné informace nabízí stránka městského dopravního podniku BKV . Cena jednorázových lístků se pohybuje kolem 230 HUF, o něco dražší jsou přímo ve vozidle. Lístky je možné koupit u řidiče pouze na vybraných linkách. Při častějším cestování je lepší možností denní lístek (cena kolem 1350 HUF), zlevněná kupónová knížka (10 lístků s cenou kolem 2050 HUF nebo 20 lístků za 3900 HUF), třídenní (okolo 3100 HUF) nebo sedmidenní lístek (HUF 3600). Aktuální informace o cenách lístků nabízí stránka městského dopravního podniku. Jeden lístek je platný pouze na jednu jízdu, při přestupech je třeba označit další jízdenku. Chodcům se doporučuje dávat pozor hlavně na cyklisty, často se řítících obrovskou rychlostí, vzdálenost při míjení se někdy dá počítat na centimetry. Přechody pro chodce většina řidičů respektuje.

Metro v Budapešti má tři hlavní trasy. Stará trať M1 (žlutá trať) byla postavena u příležitosti tisíciletí maďarského národa a je druhou nejstarší stavbou metra na světě (po Londýnském metry). Vede z jihozápadu na severovýchod, z ulice Mexikói na náměstí Vörösmarty. Červená trasa M2 (východ – západ) ze stanice Jih, na náměstí Örs vezér. Modrá trasa M3 spojuje severo-jižním směrem Újpest s Kőbánya-Kispest. Vlaky metra nebývají přeplněné. Žlutá trať M1 používá krátké vlaky, někdy používají staré dřevěné vozy, na ostatních tratích jezdí ocelové vozy sovětské éry. Lístek je nutné mít během jízdy metrem při sobě.

Revize jízdenek jsou časté, mnohdy orientované přímo na turisty, lístek je třeba mít na každou cestu, nebo přestup, důležité je aby byl označen, přístroje jsou umístěny před nástupištěm. Pokutu je výhodnější zaplatit přímo na místě (kolem 5000 HUF). Při platbě do 30 dnů je cena dvakrát vyšší. Revizoři říkají dostatečně anglicky, rusky nebo německy. Čtvrtá trať metra je momentálně ve výstavbě, měla by spojovat železniční stanici Kelenföld a náměstí Bosnyák, část by měla být ukončena v roce 2009.

Problémem hlavně na žluté trase metra jsou gangy kapesních zlodějů, odvrátí pozornost oběti, nebo její zahrady cestu a vyprázdní její kapsy nebo zavazadla. Tramvaje jsou dobrý způsob jak cestovat po městě, vyplatí se je využít hlavně v části Buda. Legendární jsou linky č. 19 a č. 2 vedoucí přes Dunaj. Na linkách turisticky atraktivních linkách č.4 a č.6 jezdí od roku 2006 nejdelší tramvaje na světě.

Autobusy jezdí tam, kde nejezdí tramvaje, spojují také Budapešť s blízkými městy. Červené autobusy, někdy označené i písmenem „A“ jsou zrychlené, normální jsou černé. Písmenem „E“ jsou označeny autobusy stojící jen v cílové stanici. Čísla autobusových linek se v poslední době změnily.

Trolejbusy: ve městě jezdí 13 linek, většinou po severní a východní části města, také v centru, procházejí i přes městský park Városliget.

Noční spoje jsou označeny třemi čísly, začínají číslem ‚9.‘ Autobusy jezdí každých 15 až 60 minut od 23:00 do 4:00. Platí stejný lístek jako v denních hodinách. Přestupné stanice jsou Moszkva tér v Bude a Astoria v Pešti. Doporučuje se mít mapu nočních spojů, protože ve městě jezdí až 33 nočních linek. Online jízdní řád všech druhů dopravy naleznete na stránkách BKV .

Vlakem: předměstské vlaky společnosti HÉV spojují centrum města s předměstími.

Autem: kromě letních měsíců je v Budapešti hustá doprava. Ráno a odpoledne jsou dopravní zácpy. Při návštěvě města se vyplatí auto nechat v garáži a využívat místní dopravu. Při cestě po městě se vyplatí používat mapu. Z Nagykörút se na většině křižovatek nedá odbočit vlevo, to samé platí pro hlavní bulváry jako Andrássy út, Váci út, ULLOA út nebo Rákóczi út.

Pokud nevíte maďarsky, vyplatí se použít taxíky s anglickými nápisy, jsou spolehlivé a jejich ceny jsou přijatelné. Taxíky zastaveno na ulici často účtují cizincům přirážku.

Cyklistické cesty oddělené od cest pro auta, jsou po celém centru. Ve městě je mnoho cyklistů i během zimních měsíců. Kola se dají půjčit na jeden nebo několik dní.
V I století před naším letopočtem. e. na místě keltské osady existovaly Budapešť AK-Ink, který byl obchodním a řemeslným centrem. Po příchodu Římanů v roce ’89 n. e. území byla začleněna do římské provincie Panonie. V roce 106, Ak-Ink přejmenoval Aquincum a udělal administrativní centrum. Město umístěna římské posádky, a tam bylo asi 20 tisíc. Obyvatelé. Dosud zachovalé Archeologický park: Zřícenina veřejných budov, rodinné domy a akvaduktu. Chcete-IV století Aquincum byl hlavním městem provincie Dolní Pannonia. Město bylo římské legie Pomocné II.

Od 450, Římané byli vyhnáni Hunové a Ostrogóti, a Panonie se stal centrem Hun Říše.

Moderní Pest známý jako Contra Aquincum (proti Aquincum), a byla malá osada.

Poté, co město Hunové dominovala Avarů, a pak Velkomoravské říše.

Alžběta Bridge
Kolem 895, na Dunaj přišel maďarské kmeny, Aquincum byl přejmenován Účast (později v Obudu – dříve narozené) a stal se prvním politickým centrem Maďarska. O století později byla vyhlášena maďarského státu.

Comments are closed.