Letenky do Bruselu

Brusel,
je hlavní město a největší aglomerace Belgie . Je také někdy považován za jedno z hlavních měst Evropy, protože je sídlem Evropské komise. Samotné město má pouze 145 tisíc obyvatel (2005) ale s aglomerací až 1 milion.

Brusel je jedna z 19 obcí Bruselského regionu. Má rozlohu 32,61 km². Název Brusel se používá často také k označení celého Bruselského regionu, který má přibližně 1 milion obyvatel a rozkládá se na ploše 161 km². Stejně jako všechny obce Bruselského regionu je i Brusel oficiálně dvojjazyčný, úředními jazyky jsou francouzština a nizozemština. Většina obyvatel je frankofonní (85-90%).

Doprava,
železniční doprava v Bruselu je nejdůležitějším železničním uzlem Belgie. Uzlové stanicí je Brusel-jih (Bruxelles-Midi / Brussel-Zuid), z níž má město spojení vysokorychlostními tratěmi s Paříží ( Thalys , TGV , 88 min), Londýnem ( Eurostar , 111 min), Kolínem n / Rýnem (Thalys, 140 min), Amsterdamem (Thalys, 110 min), Frankfurtem n / Mohanem (210 min) a pod. Díky hustém provozu regionálních vlaků má Brusel-Jih železnicí zabezpečené spojení i se stanicí Brussel-Centraal / Bruxelles-Central ve středu města.

Městské části:
Od roku 1921 město sestává ze 3 částí (bývalých obcí):

Laeken
Neder-Over-Heembeek
Haren

Partnerská města
Turecko Akhisar , Turecko
USA Atlanta , USA
Německo Berlín , Německo
Nizozemsko Breda , Nizozemsko
Ukrajina Kyjev , Ukrajina
Slovinsko Lublaň , Slovinsko
Macao Macao , Čína
Španělsko Madrid , Španělsko
Kanada Montreal , Kanada
Rusko Moskva , Rusko
Čína Peking , Čína
Česko Praha , Česko
Bulharsko Sofia , Bulharsko
Albánie Tirana , Albánie
USA Washington DC , USA
Jméno města pochází ze slov bruoc (staroniderl. „Swamp“) a Sella (staronid. „Vyrovnání“) a vztahuje se doslova „vesnice v bažině.“

Podle legendy, Brusel byl založen v VI století svatý Gaugericus (nebo Saint Géry). Nicméně, první zmínka o obci Bruocsella nalézt pouze v 996, Otto Veliký v gramotnosti. Od 977 do 979 roků, vévoda z Dolního Lorraine Karla I. postavil pevnost a kaple na ostrově na řece Senna, označovat první krok ve vývoji města. Katedrála byla věnována sv Gudula, patronky Belgie. V XI století byla postavena první městské hradby.

Comments are closed.