Jak létat levně

Jak létat levně
Většinou nejjednodušší a nejrychlejší způsob vyhledávání levných letů, je přímo ze stránek nízkodákladových leteckých společností. ALe není to zcela až tak praktické. Zde se Vám pokusíme ukázat několik zajímavých možností vyhledávání levných letenek od nízkonákladových dopravcu.
Zde je první z nich. Zde je možné přejít na portál Aletenky a zahájit vyhledávání letů jak nízkonákladových leteckých společností, tak velkých dopravců.

Další možnost je přejítVolarisparmiando. Zde můžete najít Levné lety z a do Itálie.

Další vynikající možností pro vyhledávání nízkonákladových letů najdete zde na cheapflights. Tento vyhledávací portál je uzpůsoben pro mobilní zařízení, tudíž je velice praktický a použitelný na cestách.

Viagens je dalším vyhledávacím portálem, bohužel tyto stránky nejsou v českém jazyce. Viagens nabízí levné letenky všech evropských nízkonákladových společností.

Omezení,

Nízké ceny letenek jsou vykoupeny přísnějšími tarify pro dopravu. Například, budete muset zaplatit další poplatek za zavazadla, např 15-20 € jednosměrný na let s Ryanair nebo 8 € na let s Germanwings. Zatímco s tradičním dopravcem, který obvykle umožňují vzít některá zavazadla nad váhový limit, budete muset například s WizzAir připlatit € 6 pro každý kilogram nad limit. Také některé nízkonákladové letecké společnosti mají nižší limity, než tradiční letecké společnosti. Obvyklí limit je 20 kg, ale už i tento limit některé společnosti snižují. Několik kilogramů hmotnosti může zdvojnásobit cenu levných letenek. Proto je dobré ještě před zakoupením letenek zkontrolovat limity, zda vyhovují Vaším požadavkům a případně spočítat kolik celkově bude přeprava zavazadel stát, aby se Vám nestalo, že finální cena bud daleko vyšší než u klasických dopravců Spoléhat se na to, že nějaké kilo, či centimetr na víc u příručního zavazadla se nemusí vyplatit. Některé letecké společnosti mají měřízí stojany u odbavení a velice pečlivě měří a váží zavazadla.
Také jídlo se obvykle nepodává během letu, nebo je k dispozici za poplatek. Vzít si s sebou vlastní jídlo i pití je výhodnější, jenže na palubu letadel je možné vnášet tekutiny jen v omezeném množství. Bezpečnostní konntrola Vám nepovolí vzít na palubu letadla více tekutin než 100 ml. Alternativně je možno kupovat balenou vodu, po bezpečnostní kontrole.
Zábavných programů v letadle obvykle není poskytováno mnoho. Opět platí, přinést si vlastní (notebook, hudební přehrávač, knihu nebo časopis) – i když elektronická zařízení je během přistání a vzletu zakázáno používat.
Většina low-coastové letecké společnosti se snaží o snížení letištních poplatků, a tak se často používají menší a vzdálenější letiště, někdy i dost daleko od města. Například Paris Beauvais letiště je asi 90 km od Paříže, autobus stojí asi 14 € pro jednosměrná jízdu a ta trvá asi 1h15m do Paříže. (taxi Vás vyjde na cca 130-150 €), Letiště Frankfurt-Hahn u města Hahn, je ve skutečnosti blíže k Nizozemí (asi 100 km), než k Frankfurtu (asi 125 kilometrů). Zejména Ryanair používá téměř výhradně těchto letišť.
Nízkonákladové letecké společnosti nečekají zpozdilé cestující, odlétají přesně na čas. Odbavení se uzavírá a zpozdilec nemá šanci, protože nečinné letadlo čekjícího na cestujícího stojí peníze. Pokud se zpozdíte po o jednu minutu, nebude vám umožněno odbavení. U některých společností je možné získat transfer na pozdější let, tedy v případě, že je v letadle místo.
Při změně letu je možné, že dopravce po Vás bude chtít doplatit rozdíl v ceně letenky. Proto je dobré zvážit takový to krok a takto přebookovaná letenka může být ve finále velice drahá ve srovnání s původním nákupem. Při létání nízkonákladovou společností, je dobré se nejdříve seznámit s storno podmínkami a možností přebookování.
Mnoho nízkonákladových společností operují lety jako „point-to-point“ a neprodávají přestupní letenky, pokud potřebujete přestoupit na další let je velice pravděpodobné, že budete potřebovat mít další letenky, dále bude potřeba si z předchozího letu vyzvednout zavazadla a opět před dalším letem absolvovat check-in. Toto vše čas na přestup ještě prodlouží. To znamená, že možná budete muset sbírat vaše zavazadla a nechte si ji znovu na další úsek cesty, a neberou zodpovědnost pokud vynecháte připojení, i když vaše připojení je let stejné společnosti. Některé dopravci (zejména společnosti Air Berlin) se nabízí end-to-end letenky, ale za normálních okolností pouze tehdy, pokud si pouze jednosměrnou letenku.

Odbavení
Zejména Ryanair touží po odbavení prostřednictvím internetu. Odbavení na letišti stojí příplatek ve výši asi 40 EUR jednosměrný let na osobu.

Proto pro přestupní lety je dobré využívat tradičních dopravců jako je třeba BA, LH nebo CSA. Konkurence nízkonákladové dopravy tlačí ceny letenek dolů a nutí i tyto společnosti snižovat tarify, případně nabízet akční letenky a dokáží se s cenou dostat téměř na úroveň low coast dopravců to se už vyplatí a zvážíte li, že tyto společnosti využívají bližších letišt, kde je rychlejší spojení do měst, stojí toto již za úvahu. Někdy mohou být dokonce levnější než nízkonákladové společnosti, zvláště během státních svátků.
Také vysokorychlostní železniční spojení v zemích, kde jsou k dispozici (Francie, Španělsko, Německo, Itálie, Velká Británie) začaly společnosti nabízet zvýhodněnou tarify (tak nízké, jako je cesta vlakem). Cestování vysokorychlostním vlak může být často rychlejší a levnější než let nízkonákladovou leteckou společností a k tomu je potřeba vzít do úvahy čas strávený cestou na letiště a z letiště a čas ztrávený při odbavení.

Comments are closed.